Avaleht / Töötajale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Füsioloogilised ohutegurid

Töökoha ergonoomiline kujundus

Viimati uuendatud: 15.06.2016


Nägemisdistants

Nägemisdistants peab olema proportsionaalne tööobjektiga: väiksed objektid nõuavad lühemaid nägemisdistantse ja kõrgemat tööpinda. Objektid, mida omavahel pidevalt võrreldakse lühikestelt nägemisdistantsilt (vähem kui 1 m) tuleb paigutada samale nägemisdistantsile.

Nägemisnurk

Kõige sagedamini jälgitav objekt peab olema paigutatud töötaja ette, tsentrisse. Soovitatav nägemisnurk (mõõdetuna silma horisondist) varieerub 15 ja 45 kraadi vahel, olenevalt tööpoosist.

Jalgade ruum

Istuva töö puhul on vajalik piisav ruum tööpinna alapoole ja istme vahel jalgade liigutamiseks. Soovitatav jalgade ruumi laius peab olema 60 cm ja sügavus vähemalt 45 cm põlve kõrgusel ja 65 cm põrandapinnal. Püsti seistes töötades peaks jalalaba jaoks olema ruumi 15 cm nii kõrguses kui sügavuses. Soovitatav vaba ruum püsti seisva töötaja taga peab olema 90 cm, juhul kui ei tegeleta raskete objektidega.

Iste

Pidevalt kasutatav iste peaks olema:

  • reguleeritava kõrgusega,
  • õhku läbilaskva polstriga,
  • ja reguleeritava seljatoega.

Mitme inimese kasutatav iste peab olema hõlpsasti reguleeritav.
Kõrge seljatoe ja reguleeritavate käetugedega istme vajadus oleneb tehtavast tööst.
Püsti seistes töötavate jaoks peab olema kõrge iste, mida saab ajutiselt toeks ja puhkuseks kasutada.

Käsitööriistad

Käsitööriistade suurus, kuju, kaal ja pealispinna materjal peab võimaldama head haaret ja mugavat kasutamist. Käsitööriista kasutamine ei peaks nõudma liialdast pingutust. Vibratsiooni ja müra tase peab olema võimalikult madal.
Teised seadmed nagu näiteks seadmestik, komponendid, isiklikud kaitsevahendid, kontroll- ja juhtimisseadmed, toed, fiksaatorid, tõstmise ja liigutamise abivahendid peavad olema mugavad, otstarbekad ja kergelt kasutatavad.

Külastusi 3820, sellel kuul 3820

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks