Avaleht / Uudised

Enne ohtliku tööülesande täitmist tuleb hinnata oma tervislikku seisundit ning veenduda, et kõik ohutusnõuded oleksid täidetud

12.07.2018


Jätkame 2018. aastal erinevate lugude avaldamist rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda". Oleme vaatluse alla võtnud ühe reaalses elus juhtunud tööõnnetuse, mida analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Juhime tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

28- aastane mees töötas paigaldajana. Tema tööülesanneteks oli lava montaaži- ja demontaažitööde teostamine.  

Õnnetuse toimumise ajal tegeleti helitornide paigaldamisega. Paigaldaja oli umbes nelja meetri kõrgusel ja hakkas liikuma kõrgemale, et torni edasi ehitada. Mehel olid seljas kahe kinnituskarabiiniga turvarakmed. Kaks karabiini on rakmetele sellepärast, et mööda konstruktsiooni liikumisel oleks üks karabiin alati kinnitatud. Kuna töötaja vasak käsi oli haige ja seetõttu ei liikunud korralikult ei saanud ta seda töös täiel määra kasutada. Töötaja avas edasi liikumiseks ühe karabiini, et seda edasi liigutada, kuid samal ajal ei olnud teine karabiin kinnitatud. Töötaja hoidis ühe käega tellingust kinni, kuid käsi libises ja töötaja kukkus maapinnale. Kukkudes sai töötaja raskelt viga, vigastusteks olid põrutused ja luumurrud.

Miks juhtus?

Selle õnnetuse peamiseks põhjuseks on see, et töötaja asus tegema tööd, mida tema tervislik seisund ei võimaldanud st töötaja ei saanud turvavarustust kasutada ettenähtud viisil, kuna tema käe liikuvus oli piiratud. Tööandja ei veendunud näiteks väljaõppe käigus või töötajat tervisekontrolli saates või ka lihtsalt töötajate töö tegemist jälgides, et töötajad teeksid tööd nii nagu on ette nähtud ja ohutu.

Töötaja ei öelnud tööandjale, et tal on tervisehäire, mistõttu tema ühe käe liikuvus oli piiratud. Tööandja ei korraldanud töötajale tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures, kus oleks probleem kindlasti välja tulnud.

Töötaja tunnistas, et talle õpetati turvarakmete kasutamist ja nende kinnitamist. Kuna töötaja sõnul ei olnud tal mugav vasaku käega tööd teha, siis kinnitas ta ainult ühe karabiini ja teise jättis kinnitamata. Seega eiras töötaja ohutusjuhiseid ja kasutas turvavarustust valesti. Töötaja eiras põhilist reeglit, milleks on see, et üks karabiinidest peab alati olema kinnitatud.

Kuigi töötajal on kohustus järgida juhiseid ja lähtuvalt nendest teha tööd endale ja teistele ohutul viisil ning kasutada isikukaitsevahendeid, on tööandjal kohustus jälgida, et töötaja seda kõike ka teeks.

Lisaks oli ettevõttes korraldamata töökeskkonna riskianalüüs, koostamata tegevuskava ning paika panemata, kuidas toimub töökeskkonna sisekontroll. Ehk sisuliselt selles ettevõttes töötervishoiu ja tööohutusega süstemaatiliselt ei tegeletud, hoolimata sellest, et töö on ohtlik (töötamine kõrgustes).

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehti: 

Foto: pixabay

Tagasi
Enne ohtliku tööülesande täitmist tuleb hinnata oma tervislikku seisundit ning veenduda, et kõik ohutusnõuded oleksid täidetud
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks