Avaleht / Uuringud ja analüüsid / Eesti kollektiivlepingute laiendamine tulevikus

Eesti kollektiivlepingute laiendamine tulevikus

Autorid: Kerstin Ahlberg , Niklas Bruun
Läbiviija/rahastaja:  Sotsiaalministeerium, ESF
Aasta: 2009

Uuringus käsitletakse kollektiivlepingute laiendamist Eestis, kehtivate õigusaktide toimimist ja selle parandamisvõimalusi tulevikus. Eksperdid uurisid viie riigi (Soome, Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia, Norra)  kollektiivlepingute laiendamise süsteeme ning analüüsisid, kuidas mõjutavad rahvusvahelised dokumendid ja ELi õigusaktid asjakohaseid küsimusi Eestis.

Uuringu põhjal järeldavad autorid, et Eesti praegusel süsteemil on kolm põhiõiguste seisukohast problemaatilist tunnusjoont. Esiteks on igal sotsiaalpartneril esmapilgul tingimusteta võimalus kollektiivlepingut avardada, teiseks puudub sobiv esinduslikkuskriteerium nende organisatsioonide puhul, kes võivad otsustada oma lepingut laiendada või avardada, ning kolmandaks ei ole laiendamisest mõjutatud välistööandjatel võimalust avaldada enne kollektiivlepingu laiendamist oma seisukohti üheski konsultatsioonimenetluse vormis. Uuringu autorid teevad soovitusi Eesti kehtiva õiguse reformimiseks.

Külastusi 2035, sellel kuul 2035

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks