Avaleht / Uuringud ja analüüsid / Kollektiivlepingu roll Eesti töösuhetes

Kollektiivlepingu roll Eesti töösuhetes

Toimetajad: Kerli Espenberg, Krista Jaakson, Epp Kallaste, Kristi Nurmela
Läbiviija / rahastaja: Sotsiaalministeeriumi toimetised nr 1/2012
Aasta: 2012

Toimetise eesmärk on anda ülevaade erinevatest vaadetest, millisena näevad töösuhte osapooled kollektiivlepingu rolli Eestis, millised tegurid soodustavad ja millised piiravad kollektiivlepingute levikut, missugused on kollektiivlepingute eelised ja puudused. Samuti antakse ülevaade kollektiivsete töösuhete oodatavast rollist, et saada aimu sellest, milline on ja võiks olla kollektiivsete töösuhete roll Eestis.

Eestis on kollektiivlepingud vähe levinud, samas ei tähenda, et kollektiivlepingutesse suhtutakse üldiselt negatiivselt, pigem on suhtumine neutraalne. Põhjused, miks on Eestis kollektiivlepinguid vähe sõlmitud, võib jaotada kahte suurde kategooriasse: ühiskondliku ja organisatsiooni tasandi tegurid. Samuti nähakse kollektiivlepingute mitmeid puudusi, nagu kollektiivlepingute vähene paindlikkus, mis mõjutavad kollektiivlepingute levikut. Samal ajal nähakse kollektiivlepingutes ka mitmeid eeliseid – näiteks tõuseb töötajate motiveeritus ja lojaalsus organisatsiooni suhtes.

Toimetis põhineb peamiselt kahel kollektiivseid töösuhteid käsitleval uuringul:

Külastusi 1866, sellel kuul 1866

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks