Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Toiduainetööstus / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 23.10.2012


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahk puutub sageli kokku kahjustavate ainetega, kaitsev rasvakiht kaob ja nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad näiteks allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. On ka kemikaale, millel on võime tungida läbi kõigi nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väiksed vesivillid või vesitsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates, kas töö võib kahjustada nahka, peate läbi mõtlema, kas puutute kokku nahka kahjustavate ainetega ja kas töötate kinnastega.                                                                              

Nahka kahjustavad ained
Kokkupuutel paljude toiduainetega, näiteks puuvilja- ja köögiviljamahla, tomatite, märgade toiduainete, lihamahla ja marinaadidega võib töötaja saada ekseemi või nahakahjustusi. Nahka võivad kahjustada ka nõudepesuained, puhastusvahendid ja muud kemikaalid. Kontrollige, kas kemikaalid, mida kasutate, kuuluvad ohuklassi „Ärritav” või „Sööbiv” või kas ohutuskaardil (turustaja kasutusjuhendis) on teavet selle kohta, et toode võib tekitada allergiat, mõjuda ärritavalt või söövitada.

Nahaärritust võivad põhjustada ka muud ained peale nende, mis on märgistatud kui „Sööbiv” või „Ärritav”. Probleeme võivad tekitada ka ained, mis kannavad märgistust „Tervistkahjustav”, ning ka ilma ohumärgistuseta ained.

Märg töö ja kindad
Kui käed on niiskes keskkonnas või töötatakse niiskuskindlate kaitsekinnastega rohkem kui kaks tundi päevas, siis on tegemist märja tööga. Suur osa tööga seotud ekseemidest ongi põhjustatud latekskinnastega töötamisest.

Põletused ja külmakahjustused
Väga kuuma või külma tooraine, valmistoodete või nõude puudutamisel võib saada nahakahjustusi. Nahka võib kahjustada ka külmutatud tooraine või toodete käsitsemine.

Probleemide lahendamine

Kaardistage nahaärrituset põhjustada võivad   keemilised ained, mida kasutate. Koostage tarnija ohutuskaardi alusel töökohaspetsiifilised ohutusjuhendid.

Kokkupuudet nahaärritajatega tuleb piirata nii palju kui võimalik. Nii siis, kui nahaärritust põhjustab töö niiskes keskkonnas kui ka allergiat tekitavate ainete kasutamine.. Oluline on  välja selgitada, kas nahka ärritavad aineid oleks võimalik asendada ohutute või vähem ohtlikega.

Kuumade, külmade, märgade või mustade tööprotsesside korral tuleb alati kasutada kaitsekindaid.

Töötades kinnastega, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmistele aspektidele.

Sobivad kaitsekindad peavad olema töötajaile kättesaadavad ja neid tuleb kasutada õigesti. See tähendab, et kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad, neid ei kanta kauem, kui hädavajalik, ja kasutatakse puuvillaseid aluskindaid.

Kui kasutatakse latekskindaid, peavad need olema ilma puudrita. Sageli saab nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada, kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleb kätele kanda rasvast kreemi. Pidage meeles, et kreem ei asenda kindaid. Kui käed ei ole märjad või silmnähtavalt mustad, võite käte vee ja seebiga pesemise asemel kasutada alkoholil põhinevat desinfitseerimisvahendit.

Lisateave nahaärrituste kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööd kemikaalide ja materjalidega ning piirnorme, on koondatud tööelu portaali keemiliste ohutegurite teemalehele.

Külastusi 3721, sellel kuul 3721

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks