Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna korraldus / Isikukaitsevahendid

Eemaldatavad libisemiskindlad vahendid

Viimati uuendatud: 02.08.2018


Samal tasapinnal kukkumine on üks suuremaid õnnetuste põhjustajaid (umbes veerand tööõnnetustest) ja peaaegu iga kolmanda libisemisest või komistamisest ajendatud tööõnnetuse tagajärjeks on raske tervisekahjustus, enamikel juhtudel luumurd.

Libisemise sagedamini esinevaks põhjuseks sisetingimustes on märg põrand ning õues talvine libedus. Tegevused, mis sisetingimustes võivad põhjustada kukkumist, on näiteks põrandate pesemine ajal, mil ka teised töötajad sel alal liikuda võivad.  Nimetatud töö ei ole ohtlik mitte niivõrd põranda pesijale endale, kuivõrd teistele seal liikuvatele inimestele, kuna põranda pesija teab oma tegevusest tulenevat ohtu ning oskab olla ettevaatlik, kuid ootamatult märjale põrandale sattunu võib libeduse tõttu kukkuda.

Teiseks levinud tööõnnetuse põhjuseks on libisemine talvisel ajal välitingimustes

Libisemise vältimiseks sobivate üldiste kaitsevahendite või lahenduste leidmine on tihtilugu üsna keeruline, kui mitte suisa võimatu. Seetõttu tulebki leida lahendus isikukaitsevahendite näol. Paraku on ka sobivate libisemiskindlate jalatsite leidmine suhteliselt keeruline, kuna libisemiskindlate jalatsite nime all pakutakse kauplustes väga suurt hulka erinevaid tooteid. Tihti seisab jalatsite kirjelduses kõikehõlmav “parandab haaret” või “libisemiskindel”, ent puudub selgitus ja viide, millistes oludes need jalatsid on libisemiskindlad.

Libisemiskindlate isikukaitsevahendite valimine

Esmalt tuleb täpsustada olukord, millistes oludes töötades soovitakse libisemiskindlust parandada. Kas on tegemist jää ja lumega või on pind rasvane, õline või muul põhjusel libe.

Mõned universaalselt libisemiskindlad jalatsid ei sobi teatud tingimustesse. Näiteks jalatsid, mis täidavad eesmärki märjal pinnal, ei pruugi sobida õlise pinnaga. Lumel ja jääl sobilikud naelikud võivad siseoludes siledal ja kõval põrandal  kõndides libisemist hoopis soodustada.

Libisemiskindluse tagamisel on oluline jalatsitalla muster, ent mitte ainult. Robustne ning sügav muster võib olla hea haarduvusega õues, mudasel või lumisel pinnal, ent ei pruugi olla piisav siseruumides niisketel või kemikaalidest määrdunud pindadel, kus paremaks valikuks on pehme tallamaterjal ning tihe muster. Väga oluline on meeles pidada, et jalatsitalla liigne kulumine võib oluliselt muuta libisemiskindlust.

"Õlikindel" ei ole sama tähendusega, mis "libisemiskindel". Esimene märgib vaid seda, et õli taldu ei kahjusta, teine aga taldade libisemiskindlust teatud oludes. Libisemiskindluse saavutamiseks lisatakse jalatsi tallamaterjali sisse lisandeid, mis ühe või teise ainega kokku puutudes tagavad libisemiskindluse.

Tööjalatsite libisemiskindlust testitakse vastavalt standardile EN ISO 20344:2004. Jalatsid, mis on läbinud libisemiskindluse testi, märgistatakse koodiga SRA, SRB või SRC. Jalatseid soetades tuleb sellele tähelepanu pöörata.

tallamuster_ja_margistus.jpg

Koodid näitavad, et jalatsid vastavad ettenähtud nõuetele järgmiselt:

  • SRA – katsetatud lahja seebilahusega niisutatud keraamilistel plaatidel,
  • SRB – katsetatud glütseroolilahusega niisutatud siledal teraspinnal,
  • SRC – katsetatud mõlemal eespool nimetatud pinnal.

Kui töökohta ja olusid hinnates selgub, et töötaja peab kasutama konkreetsetesse tingimustesse sobivaid libisemiskindla tallaga kaitsejalatseid (näiteks töökohas, kus tuleb põrandaid tihti pesta ja desinfitseerida), siis tuleb soetada just sellised kaitsejalatsid (näiteks klass SRA). Kui aga ilmneb, et lisaks peab töötaja liikuma ka õues, kus on talvel libe, siis tuleb mõelda eemaldatavate libisemiskindlate taldade soetamisele.

Pildil ülemised turvaninadega libisemiskindlad poolkalossid (nn külastajate isikukaitsevahendid); alumisel kahel pildil sarnase tegumoega naelikud, millest ülemised on terasnaeltega, alumised alumiinium naeltega

Lumel ja jääl libastumise vältimiseks on enim levinud tavajalatsite alla kinnitatavate naelikute kasutamine. On selliseid, mis kinnituvad kogu talla alla, ja teisi, millel on naelad ainult päka või kanna osas. Kõiki neid on üpris mugav kasutada ja kui välisoludest siseruumidesse minna ning lisatallad alt võtta, ei vaja need hoiustamiseks kuigi palju ruumi. Selliseid taldu tehakse nii alumiinium- kui ka terasnaeltega. Esimesed on soetamisel pea 4 korda odavamad, ent samas on ka nende eluiga oluliselt lühem.

Kui ettevõtte töötajatel ja ka külalistel, tuleb ainult aeg-ajalt viibida oludes (siseruumides), kus on vaja kasutada libisemiskindla tallaga kaitsejalatseid, aitavad hädast nn poolkalossid, mis kinnituvad tavalise jalatsi talla alla ja tagavad samaaegselt nii libisemiskindluse kui ka varvaste kaitseSarnased poolkalossid võiks olla heaks lahenduseks ka sellistel puhkudel, kui ettevõttes käib palju külalisi ja neid on vaja libisemisohtliku keskkonda lubada ent erinevatel põhjustel ei ole suure hulga erineva suurusega kaitsejalatsite soetamine, hooldamine ja ladustamine võimalik.

Kasutamine

Nagu kõigi teiste isikukaitsevahendite puhul, on ka eemaldatavate libisemiskindlate vahendite eest hoolitseda ning neid aeg-ajalt puhastada. Enne kasutamist tuleb veenduda, et naelikute naelad on piisavalt pikad ja terved ning kinnitusrihmad on pragude ja rebenditeta. Kasutaja peab olema veendunud, et libisemiskindlad vahendid kinnituvad jalatsi alla kindlalt.

Külastusi 5108, sellel kuul 5108

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks