Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna korraldus / Isikukaitsevahendid

Kaitseprillid kemikaalidega töötamiseks

Viimati uuendatud: 02.08.2018


Kaitseprillid on mõeldud kandja silmade kaitsmiseks, mitte tööjuhi või kaupmehe rõõmuks ega silmakirurgide töö vähendamiseks.

Milliseid kaitseprille valida, saab selgeks siis, kui mõelda läbi tööd, protseduurid ja töökeskkond, mis võivad tegijat ohustada. Silmakaitsevahendid peavad vastama standardile EN 166, et tagada piisav kaitse.

Valimine

Töötamisel kohtades, kus on tegemist abrasiivsete ainete ja vedelike pihustamise (näiteks liiva-, soodapritsi tööd, torkreetseadme-, pahtli- või krohvipritsi tööd, töö ehitusvahtudega jne), hapete, aluste ning desinfitseerimis- ja rooste-eemaldusvahendiga või taimekaitsetöödegal tuleb kanda kinniseid kaitseprille, mis liibuvad tihedalt vastu nägu ega lase pihustuvatel ainetel silma sattuda. Need on umbprillid (sh nn gogglesid), millel on parimad kaitseomadused ja hea disain; lai, avatud vaateväli, plastikkummist äär, mis suurendab kasutamismugavust ningja prillide liibumist vastu nägu; piisav suurus, et sobida ka retseptiprillide peale ilma kohmakat ja ebamugavat tunnet jätmata.

Samasuguseid kaitseprille on mõistlik kasutada ka näiteks betoneerimise puhul (vt peatükk “Kaitseprillid”), kus puututakse kokku keemiaga – n-ö betoonipiim on leeliseline ja kokkupuutel silmaga mõjub söövitavalt. Sama töö puhul on oht, et betooni pumpamisel tekkida võiva vooliku ummistuse korral see puruneb ning betooni täitematerjali komponendid, sh kivikesed ja liiv, mis üle 75-baarise surve alt pääsevad ning silma tabavad, vigastavad seda fataalselt.

Fotodel esitatu näitlikustab silmade kaitsmiseks vajaminevate erinevate kaitsevahendite kasutegurit.

Kui vaadata pilte ja mõelda oma töödele-tegemistele, siis võib teha esmased järeldused kaitsevahendite valikuks. Fotodel esitatu näitlikustab silmade kaitsmiseks vajaminevate erinevate kaitsevahendite kasutegurit. Kõigil puhkudel on katses kasutatud värvaine pihustamist 0,5 meetri kauguselt 4-5 sekundi jooksul. Piltidel on vasakult paremale – retseptiprillid, enim kasutatavad kaitseprillid ja umbprillid. Tulemuseks on suuremast õnnetusest kaitstud silmad kuni täiesti kaitstud nägemiselundid.

Kasutamine

Juhul, kui kaitseprillide kasutamine pole nõutud kogu tööpäeva vältel, tuleb prille kanda vähemalt nende tööde puhul, kus on tegemist kemikaalidega või muudel puhkudel, kus on risk, et midagi võib silma tabada ja vigastuse tekitada.

Prillide määrdumisel tuleb valida ohutu koht nende eest võtmiseks ja puhastamiseks. Prillide hooldamisel tuleb järgida tootja juhiseid, sõltuvalt määrdumisest tuleb kasutada kas sooja vett või spetsiaalset puhastusvahendit ja puhastuslappi. Kuigi protseduur ei võta kaua aega, võivad samal ajal ohustavad tegurid silma vigastada.

Kaitseprillid ei ole eluaegsed. Klaaside kriipimisel või vigastumisel või prilliraamide vigastumisel tuleb need vahetada uute vastu.

Külastusi 5711, sellel kuul 5711

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks