Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna korraldus / Isikukaitsevahendid

Kõrvatropid ja teised samaväärsed vahendid

Viimati uuendatud: 02.08.2018


Traditsiooniliselt eristatakse viit meelt: nägemine, kuulmine, kompimine, haistmine ja maitsmine. Need on kvaliteetse elu lahutamatud osad. Kõigi nende säilitamiseks ja kaitsmiseks tuleb ise vaeva näha.

Kuulmise vähenemine või kaotus võib toimuda ootamatult ja kiiresti. Näiteks sattudes reaktiivlennuki stardiraja vahetusse lähedusse, või siis aeglaselt ja hiilivalt. Näiteks töötades pikki aastaid ilma kuulmiskaitsevahendeid kasutamata mõnes tööstuses või muus mürarikkas kohas. Isegi töötamine päevast päeva bensiinimootoriga muruniiduki või aiatraktoriga on piisavalt mürarikas, et põhjustada kuulmiskahjustust, kui pikajaliselt vastavaid isikukaitsevahendeid mitte kasutada.

Kuulmiskaitse vajaduse väljaselgitamine algab ettevõtte riskianalüüsist. Riskianalüüsi läbi viies mõõdistatakse töökoha müratase ning leitakse sobiva tasemega kaitsevahendid. Müral kui ohuteguri kaardistamise tuleb silmas pidada kahte aspekti:

 • mürataset
 • ja selles veedetud aega.

Näide: 15 minutit 100 dB(A) müras viibides on annus täpselt sama, mille saab 8 tundi 85 dB(A) müras tööd tehes.

Mürataseme ohtlikkus

Tööandja on kohustatud märgistama müraallikad ja ohualad asjakohaste hoiatusmärkidega seal, kus müratase on 80 dB(A) või ületab seda. Alates müratasemest 85dB tuleb nähtavale kohale paigaldada kohustusmärk «Kanna kuulmiskaitsevahendit».

Kuulmiskaitsevahendid tuleb töötajatele väljastada, kui:

 1. töötaja neid soovib või nõuab,
 2. müratase on 85 dB või rohkem.

Esimesel juhul võib töötaja kasutada kaitsevahendeid vastavalt oma soovile, teisel puhul on kasutamine kohustuslik.

Kindlasti on kuulmiskaitsevahendite kasutamine kohustuslik järgmistel puhkudel: töötamisel metallipressi, pneumaatilise puuri või vasaraga, ehitusvaiade rammimisel, lõhketöödel, puidu- ja tekstiilitöödel, poldi- või naelapüstoli kasutamisel ja kõikidel muudel töödel, kus müratase ületab 85 dB(A).

Oluline on kuulmiskaitsevahendite valikul pidada silmas ka teist äärmust – liiga suure summutamise korral võib juhtuda, et töötaja n-ö lõigatakse ära kollektiivist ja töökeskkonnast ning temani ei kostu ka olulised helisignaalid. Mõistlik mürataseme summutus võiks olla kuni 70 dB-ni.

Valimine

Kuulmiskaitsete valik algab vastuse leidmisest järgmistele küsimustele:

 • milline on müratase töökohal, st müra intensiivsus (dB) ja müra sagedus (Hz);
 • milline on vajalik summutusvõimsus mürataseme lubatud tasemele viimiseks (soovitavalt alla 80 dB, ent mitte alla 70 dB) - erinevatel kõrvatroppidel on erinev summutusvõime;
 • milline on töökeskkond (külm, kuum, niiskus, töö kemikaalidega, töö toiduainetega, määrdumine, kas töötaja peab saama suhelda teiste töötajatega või kuulma erihelisignaale);
 • kui pikk on kandmise/kasutamise aeg (on suur erinevus, kas kuulmiskaitseid on vaja kasutada paaril korral päevas ehk paarkümmend minutit, või kogu tööpäeva vältel; tähtis on teada, kas müra on ajutise iseloomuga või pidev; kas müra on stabiilne, muutuv, katkendlik, impulssidena);
 • millised on kasutaja eelistused (on kasutajaid, kelle kõrva välimine kuulmekäik on survele tundlikum ja  nad peavad mugavamaks näiteks eelvormitud kõrvatroppe).

Kõik kuulmiskaitsevahendid, nii kõrvaklapid kui kõrvatropid, peavad vastama standardile EN 352.

Kasutamine

Iga inimese kõrv ning kuulmekäigu kuju on erinev ja unikaalne. Samades oludes võib töökeskkonnas valitsev müra ühe inimese kuulmist mõjutada rohkem kui mõne teise inimese oma. Kuulmiskaitsevahendeid on võimalik erinevalt paigaldada ja kasutada, mis omakorda annab erineva tulemuse.

Kõrvasiseseid (ehk kõrva välimisse kuulmekäiku paigaldatavaid) kaitsevahendeid nimetatakse kõrvatroppideks, ent hoolimata ühisest nimetajast jagunevad nad nelja erinevasse kategooriasse:

 • ühekordsed kõrvatropid,
 • mitmekordseks kasutamiseks mõeldud erikujulised ehk eelvormitud kõrvatropid,
 • tuvastatavad kõrvatropid,
 • peavõru või sangaga kõrvatropid.

Odavaimaks lahenduseks on valdavalt ühekordseks kasutamiseks mõeldud kokkurullitavad polümeerist, vahtkummist või muust vahulisest materjalist kõrvatropid, mis peale välimisse kuulmekäiku paigaldamist aeglaselt paisuvad ja kuulmekanali sulgevad. Neid on hea kasutada pikka aega järjest, kas või kogu tööpäeva vältel. Teatud tüüpi mudelid sobivad ka korduvkasutamiseks.

nn ühekordsed kõrvatropid; korrektselt kõrva paigaldatuna; nn varrega kõrvatropid musta töökeskkonda

Pikema kasutamise järel määrdunud kõrvatropid saab puhastada mustusest ja kuulmekäiku ärritavatest ainetest, kui pesta neid õrnatoimelise vedela pesuvahendiga soojas vees, üleliigne vesi neist välja pigistada ja seejärel kuivatada. Kui troppide elastsus on muutunud või nad ei taasta oma esialgset kuju, tuleb asendada need uutega.

Kasutamiseks rullitakse kõrvatropid kahe sõrme vahel veeretades peenikeseks silindriks ning asetatakse kokkumuljutud kõrvatropp kindlalt kuulmekäiku, tõmmates samal ajal kõrvalesta veidi välja- ja ülespoole, et kuulmeava laieneks.

Eelvormitud kõrvatropid

Vastupidavad, pestavad, taaskasutatavad nn eelvormitud kõrvatropid on valmistatud silikoonist ja varustatud veidi pikema “sabaga”, et neid oleks mugav paigaldada. Samuti on neil küljes ühendusnöör, mis võimaldab müra vaheaegadel kaitsevahendid kõrvast võtta ja lasta neil näiteks kaelas rippuda. Sellistel kõrvatroppidel on tavaliselt kaasas säilituskarp või konteiner, millega on kaitsevahendit mugav säilitada või taskus kanda.

Kasutamine on sama nagu ühekordsetel kõrvatroppidel, ent selle vahega, et neid ei ole vaja kokku rullida.

Eraldi märkimist väärivad nn tuvastatavad kõrvatropid, mis on kasutusel näiteks toiduainetetööstuses või mis tahes valdkonnas ja oludes, kus on vaja arvestada reostusohuga ning kus toodangusse ei tohi sattuda võõrkehi. Need kõrvatropid on metallidetektoriga leitavad.

Peavõruga ühendatud pehmest vahtkummist ja vajadusel pestavate või kiiresti vahetatavate summutusotsikutega kaitsevahendid.

Olukordades, kus müra on ajutine ja/või kaitsevahendi kasutaja mingil põhjusel ei saa või ei soovi kõrvatroppe sügavale kuulmekäiku paigaldada, on mugavaim lahendus peavõruga ühendatud pehmest vahtkummist ja vajadusel pestavate või kiiresti vahetatavate summutusotsikutega kaitsevahendid. Neid on mugav kasutada ning need kaitsevad samaväärselt juba kirjeldatud  kõrvatroppidega. Peavõru saab kasutada kolmel moel: üle pea nagu kõrvaklappe, võru kas kaela tagant või lõua alt läbi. Kasutamisel on oluline silmas pidada, et vahtkummist summutusotsik tuleb kasutamisel suruda tihedalt kuulmekäiku.

Ükskõik, millised kõrvatropid on valitud, on neist kasu vaid siis, kui neid sihipäraselt kasutada.

Külastusi 5426, sellel kuul 5426

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks