Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna korraldus / Isikukaitsevahendid

Töökindad

Viimati uuendatud: 02.08.2018


Töökeskkonnas võivad käsi ohustada erinevad vigastused – marrastused, sisselõiked, põletused, kemikaalid jne. Ükski kinnas ei kaitse käsi kõigis ettetulevates olukordades, mistõttu on oluline hinnata riski iga töö puhul eraldi ja valida kinnas, mis pakub just selle konkreetse töö puhul piisavalt kaitset.

Kindlasti peab kindaid kasutama keevitamisel, teravate servadega esemete käsitsemisel (välja arvatud töö seadmetega, kus kindad võivad kinni jääda), töötamisel hapete ja alustega, taimekaitsetöödel ning liha konditustamisel ja tükeldamisel, käsinoa kasutamisel lihakeha töötlemisel ja töövahendite ja -masinate  lõiketerade vahetusel.

Üldiselt võib kaitsekindad liigitada ühekordselt kasutatavateks (näiteks osa latekskindaid, kilekindad jms) ja korduvkasutatavateks (valdav osa kaitsekinnastest) ning edasi juba sõltuvalt tüübist ja kaitseomadustest kolme kategooriasse:

 • Kategooria 1 - kaitseb vaid vähese ohu puhul. Sellesse kategooriasse kuuluvad majapidamiskindad, mis kaitsevad pesu-, nõudepesu-, puhastusvahendite eest ning kindad, mis kaitsevad esemete eest, mille temperatuur ei ületa +50°C. Ülejäänud selle kategooria kindaid võib kasutada kergema töö, nt aiatööde tegemiseks.
 • Kategooria 2 - Kõik kindad, mis ei kuulu kategooriasse 1 või 3. Siia kuuluvad kindad, mida võib kasutada, kui ohtu ei klassifitseerita väheseks või liiga suureks. Selles kategoorias on kindad, mis kaitsevad mehaaniliste ohtude eest vastavalt standardile EN 388 ja külma või kuumakahjustuste eest (standard EN 407).
 • Kategooria 3 - kaitseb ohtlikus keskkonnas tõsiste ohtude eest. Selle kategooria kindad kaitsevad tõsiste ja püsivate kahjustuste eest, nt agressiivsete kemikaalide käitlemine. Et kaitsta käsi agressiivsete ainete/kemikaalide eest, tuleb valida kinnas, mis vastab Euroopa standardile EN 374-3. Enne kasutamist tuleb kindlasti veenduda, et kinnaste materjalivalik kaitseb käideldava aine eest ning välja selgitada, kui kaua kinda materjal agressiivses keskkonnas vastu peab. Meeles tuleb pidada, et tootjad kirjeldavad materjalide vastupidamist vaid puhaste kemikaalide puhul, mitte erinevate ainesegudega kokkupuutumisel.

Töökinnaste valimine

Lihtsustatult on neli peamist tegurit, mille järgi tuleks otsustada, milliseid kindaid konkreetse töö puhul kasutada:

 • (a) ohu liik (keemiline, füüsiline jms),
 • (b) tööülesanne (näiteks nii elektriku, maalri kui ka keevitaja käed vajavad kaitset, ent nende tööd on sootuks erinevad ja nii vajavad nad ka erinevaid kindaid),
 • (c) kasutaja eripära (suurus ja sobivus, tervislik seisund jne, sh allergiad, näiteks lateksi, kroomi ja muu sarnase vastu),
 • (d) tingimused töökohas (ergonoomia, temperatuur, märg või kuiv jne).

Kõiki eeltoodud tegureid tuleb arvestada koos, mitte eraldi, kuna oluline on nende koostoime. Hea ja sobiv kinnas peab istuma kätte ja olema mugav, mitte liiga suur ega liiga kitsas.

Lühiülevaade enamlevinud kinnastest

 • Puuvillased ja kangast kindad hoiavad käed puhtad ja kaitsevad kriimustuste-marrastuste eest, aga ei pruugi olla piisavalt tugevad, et kaitsta karmima töö või teravate materjalide eest.
 • Kaetud kangast kindad võivad pakkuda kaitset mõõdukalt kontsentreeritud kemikaalide vastu. Neid saab kasutada laboratoorsel tööl, kui need on piisavalt tugevad, et kaitsta konkreetse kemikaali vastu.
 • Kummist, kilest või sünteetilisest materjalist kindaid saab kasutada puhastustöödel või töötades õlide, lahustite ja muude kemikaalidega.
 • Nahkkindaid kasutatakse keevitamisel, sest nahk talub sädemeid ja mõõdukat soojust. Ka haavade ja marrastuste tekke riski saab vähendada nahast kindaid kandes.
 • Alumiiniumkattega kindad on soovitatavad keevitus-, metallivalu- ja -sulatustöödel, kuna pakuvad soojust peegeldavat ja isoleerivat kaitset.
 • Kevlarkinnastel on mitmesuguseid tööstuslikke rakendusi. Need on lõike- ja kulumiskindlad ning kaitsevad nii kuuma kui külma eest.
 • Metallvõrgust või metallvõrguga varustatud kindad on valdavalt kasutusel liha ja kalatööstuses tükeldamisel-töötlemisel ning lõikemasina terade vahetusel.

Kemikaalide/vedelike kindlad kindad pakuvad kaitset konkreetsete kemikaalide vastu:

 • butüülkautšuk-kindad: lämmastikhape, väävelhape, soolhape ja peroksiid;
 • looduslikust lateksist kummikindad: vesi või happed, leelised, soolad ja ketoonid;
 • neopreenkindad: hüdraulilised vedelikud, bensiin, alkoholid ja orgaanilised happed;
 • nitriilkummist kindad: klooritud lahustid.

Kasutamine

Enne töö tegemist veendu, et kindad on terved, sobivad tehtava töö jaoks ning on mugavad kanda. Peale tööd, sõltuvalt töö liigist ja kinnaste eripärast, tuleb need kas puhastada, pesta või utiliseerida. Korduvkasutatavate kinnaste vananemisel, liigsel määrdumisel, katkikulumisel või rebenemisel tuleb need uute vastu vahetada.

Peamised töö- ja kaitsekinnaste omadusi kirjeldavad standardid:

 • EN 388 – mehaanilist vastupidavust kirjeldav standard. Tootele märgitakse (haamrit kujutava) piktogrammi alla 4-kohaline kood, mille iga number tähistab kinda vastupidavust vastavalt kas kulumisele, lõikele, rebenemisele või torkele ning edastab hinnangu vahemikus 1–4 (v.a lõikekindlus, mida hinnatakse vahemikus 1–5), kus suuremad numbrid märgivad paremat tulemust;
 • EN 420 – üldised nõuded kinnastele;
 • EN 407 – kuumust ja leeki taluvate kinnaste kirjeldamiseks kasutatav standard. Kinnaste sellekohased omadused märgitakse väikese (leeki kujutava) piktogrammi alla numbriga vahemikus 1–6, kus suurem number tähistab suuremat kuumakindlust;
 • EN 374 – kirjeldab kindaid, mis tagavad kaitse keemiliste ja mikrobioloogiliste mõjurite vastu;
 • EN 60903 – kõrgepinget isoleerivate kaitsekinnaste iseloomustamiseks kasutatav standard, mille puhul on numbritega 00–4 märgitud pingetaluvuse väärtus ja mida suurem number, seda suuremat pinget kindad taluvad;
 • EN 10819 – vibratsiooni alandavate kinnaste puhul on toote markeerimisel viidatud just sellele standardile (200 Hz kuni 1250 Hz vibratsiooni vähendamine kuni 40% võrra).

Külastusi 5902, sellel kuul 5902

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks