Avaleht / Tööturule sisenejale / Noor või alaealine töötaja / Mida ma pean teadma töösuhetest? / Alla 7-aastaste laste töötamine
Alla 7-aastastel lastel on töötamine töölepingu seaduse alusel keelatud. Kui aga soovitakse kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevusse kaasata alla 7-aastast last, soovitavad Tööinspektsioon ja Sotsiaalministeerium ettevõtjal või muul tellijal sõlmida kirjaliku kokkuleppe lapsevanemaga või lapse eestkostjaga, milles vanem kinnitab, et laps soovib projektis osaleda.
Oluline on tagada lapse heaolu
Lapsevanemal või last kasvataval isikul on esmane vastutus tagada lapse heaolu ja õiguste kaitse. Enne sellise kokkuleppe sõlmimist peavad vanem ja last projekti sooviv ettevõtja mõtlema eelkõige lapse huvidele ja tagama, et osalemine oleks lapsele kerge ja ohutu. See tähendab, et tuleb analüüsida, kas projekt, millesse soovitakse last kaasata, sobib konkreetsele lapsele, arvestades lapse vanust, küpsust, võimeid, huvisid ja muid asjaolusid. Siin saab kaasa aidata ettevõtja, kes selgitab projekti sisu ning aitab lapsevanemal mõelda lapse heaolule projektis osalemise ajal. Oluline on, et lapsele selgitatakse projektis osalemisega seonduvat vastavalt tema arengutasemele. Sealhulgas tuleb selgitada mida temalt oodatakse ja mida projektis osalemine tähendab (nt, et laps teeb teatud aegadel teatud tegevusi vms), et laps ise saaks vastavalt oma arengutasemele aru temale seatud ootustest ja sooviks projektis osaleda.
Laps võib projektist igal ajal loobuda
Kokkuleppes peaks olema kirjas lapse õigus saada projektis osalemise eest tasu. Saadav tasu on mõeldud lapsele[1]. Samuti võib kokkuleppes olla lapsevanaema kohustus laps õigel ajal näiteks proovidesse või esinemisele kohale tuua. Soovitame ka kokku leppida, millised on lapsevanema või ettevõtja projektis osalemisest loobumise tagajärjed.
Tuleb arvestada, et alla 7-aastasel lapsel on igal ajal õigus keelduda projektis osalemisest. Lapse loobumisega ei tohiks lapsevanemale kaasneda leppetrahvi maksmise kohustust ega muid sanktsioone. Lapse loobumise korral on sõltuvalt asjaoludest võimalik vähendada kokkulepitud tasu vastavalt enne loobumist tehtud töö mahule või ka tasu maksmisest loobuda. Samas on võimalik kokku leppida sanktsioonides, kui lapse projektis osalemisest loobumine või kohale ilmumata jätmine on tingitud sellest, et vanem ei too last ilma põhjuseta kohale.
Kokkuvõtteks
Juhul, kui soovite alla 7-aastast last kaasata mõnda projekti, soovitame järgida alljärgnevaid suuniseid:
Täiendav informatsioon laste õigustest ja kohustustest on leitav Lastekaitse Liidu kodulehelt.
Lapse õiguste ning vanema õiguste ja kohususte kohta saab lugeda:
https://www.oiguskantsler.ee/et/laste-ja-noorte-õigused-ja-kohustused;
https://www.oiguskantsler.ee/et/lapsevanema-õigused-ja-kohustused-1
Sotsiaalkindlustusamet on loonud „Lasteabitelefoni“ tasuta teenuse. Lasteabitelefon 116111 on ööpäevaringne tasuta teenus, et küsida nõuannet lastega seotud teemadel. Täiendavat informatsiooni leiate Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
Lastega töötamise piirangu tagamise ja isikute tausta kontrollimise kohta leiab nii ettevõtja kui lapsevanem lisateavet: https://www.rik.ee/et/karistusregister/lastega-tootamise-piirangu-kontrollimine
Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda Tööinspektsiooni juristi poole telefonil 640 6000 või e-posti teel jurist@ti.ee.
[1] Vastava summa peab lapsevanem kulutama kas lapse ülalpidamise katteks või paigutama heaperemehelikke põhimõtteid järgides lapsele tulevikuks. Lapse varahoolduse sätted, millega peab vanem lapse vara haldamisel arvestama, on toodud perekonnaseaduses (https://www.riigiteataja.ee/akt/109052017029).
[2] Plaanitud tegevus ei tohi ohustada lapse kõlblust – tegevus ei tohi sisaldada näiteks kokkupuudet tubaka, alkoholi, muude meelemürkidega ega olla vastuolus ühiskonnas valitsevate eetika ja moraali normidega.
[3] Lastekaitseseaduse kohaselt ei tohi lapsega töötada s.o oma töös või kutsetegevuses lapsega vahetult kokku puutuda isik, keda on karistatud või kellele on kohaldatud sundravi lastekaitseseaduse §-s 20 nimetatud süütegude eest.
Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.
Leitud märksõnad