Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Füsioloogilised ohutegurid

Füsioloogilised ohutegurid

Viimati uuendatud: 10.01.2019


Füsioloogilised ohutegurid on füüsilise töö raskus, sama tüüpi liigutuste kordumine ja üleväsimust põhjustavad sundasendid ja -liigutused töös ning muud samalaadsed tegurid, mis võivad aja jooksul viia tervisekahjustuseni. Ohutegurid põhjustavad luu- ja lihaskonnas ülekoormushaiguseid enamasti alaselja, kaela, õla, käsivarre ja käe piirkondades. Vaevused hõlmavad lihaste, kõõluste, sidemete, liigeste, perifeersete närvide ja neid ümbritsevate veresoonte põletikulisi ja degeneratiivseid seisundeid. 

Naistöötajatel on luu- ja lihaskonna ülekoormushaigusi diagnoositud sagedamini loomakasvatajatel; kokkadel; mujal liigitamata tootmislihttöölistel; puidutöötlejatel; pagaritel, kondiitritel; pakkijatel; masinõmblejatel; poemüüjatel; elektri- ja elektroonikakoostajatel; abilistel ja koristajatel; maalritel; lihunikel, kalatöötlejatel ja muude toiduainete töötlejatel. Meestest haigestuvad sagedamini farmi- ja metsatööseadmete juhid; maaparandus, tee ja muude masinate juhid; üldehitajad; keevitajad; sõiduauto-, takso- ja pakiautojuhid; puidutöötlejad; mujal liigitamata lihttöölised. Siiski võib ülemäärane töökoormus aja jooksul iga ameti esindajat tabada.

Füsioloogiliste ohutegurite olemasolul korraldab tööandja töökeskkonna riskianalüüsi, mille käigus hinnatakse nende ohutegurite mõju töötaja tervisele. Kui töö võib põhjustada töötaja füüsilise ülekoormuse, peab tööandja kohandama töö töötajale võimalikult sobivaks ja võimaldama töötajale tööaja hulka arvatavaid vaheaegu. Töökoha kujundamisel ja töö korraldamisel tuleb arvestada töötaja kehalisi, vaimseid, soolisi ja ealisi iseärasusi ning tema töövõime muutumist tööpäeva või vahetuse jooksul.

Töökoht tuleb kohandada töötajale võimalikult sobivaks st töötaja peab saama oma tööd teha minimaalse pingutusega (näiteks ei peaks töötaja laduma raskeid kaste alusele alustades aluse kõrgusest kuni töötaja õlgade kõrguseni) vaid tuleb leida sobivad abivahendid töötaja töö kergendamiseks nt muudetava kõrgusega tõstelaua või -platvormi kasutamine. 

Samuti tuleb tähelepanu pöörata sundasendis töötamisele. On see siis kuvariga töötamine või mingite teiste tööülesannete täitmine. Ka sellisel juhul on oluline, et töötamiskoht oleks töötajale võimalikult mugav (sobiv tooli ja laua kõrgus ning ruum tööülesannete teostamiseks). 

Tähelepanu tuleb pöörata ka töötajatele kelle töö on seotud pideva seismise ja liikumisega (ettekandjad, juuksurid, müüjad jne) ning hinnata võimaliku terviseriski suurust. Terviseriski vähendamiseks tuleb töötajatele ette näha puhkepausid ning väljastada sobivad tööjalanõud.

Korduvaid liigutusi tegevatele töötajatele ning sundasendites töötajatele tuleb ette näha puhkepausid, et töötajad saaksid taastuda. Parem on töötajatele võimaldada tihedamini lühemaid puhkepause kui harvemini pikemaid puhkepause.

Külastusi 24064, sellel kuul 24064

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks